Jak zadbać o bezpieczeństwo danych w chmurze?

Chcąc zapewnić wszystkim pracownikom dostęp do niezbędnych informacji, coraz więcej firm decyduje się na przechowywanie danych w chmurze. Oprócz korzyści, jakie za tym idą, pojawiają się jednak również pewne zagrożenia. Jak się przed nimi chronić?

Zagrożenia dla danych przechowywanych w chmurze

Dostępność ważnych danych firmowych dla każdego pracownika to sprawa kluczowa w działaniu przedsiębiorstwa. Z tego powodu chmury obliczeniowe stają się miejscem, w którym skupia się życie zawodowe coraz większej ilości biznesów na całym świecie. Dają możliwość przechowywania w jednym miejscu wszystkich ważnych plików oraz grupowej ich edycji. Dzięki temu możliwe jest m.in. prowadzenie firmy w strukturze rozproszonej, umożliwiającej pracownikom, posiadającym dostęp do internetu, wykonywanie ich zadań w dowolnym miejscu na świecie.

W teorii wszystko wygląda atrakcyjnie, jednak należy pamiętać, że chmura obliczeniowa niesie ze sobą również konkretny zestaw zagrożeń mogących negatywnie wpłynąć na działanie całego przedsiębiorstwa. Do najczęściej wymienianych zaliczyć możemy:

 • nieautoryzowanym dostępem do danych przechowywanych w chmurze (dane klientów, kontrahentów, procedury firmowe itp.) przez osoby nieuprawnione,
 • niestabilne działanie chmury i problemy z dostępem do danych,
 • niska wydajność systemu chmurowego,
 • awaria infrastruktury chmurowej, w tym dysków twardych zawierających kluczowe dane firmowe,
 • słabe wsparcie techniczne ze strony dostawcy chmury,
 • zamknięcie firmy dostarczającej rozwiązania chmurowe.

Jak sprawdzić, czy chmura obliczeniowa jest dobrze chroniona?

Chcąc przechowywać dane firmowe w chmurze obliczeniowej musimy wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Nie zapominając oczywiście o zagrożeniach idących wraz z tego typu rozwiązaniem.

Dlatego też w momencie wyboru usługodawcy oferującego rozwiązania chmurowe dla biznesu warto dokładnie sprawdzić ofertę i jeszcze w początkowym stadium wyboru upewnić się, czy jest w stanie zapewnić jak najlepszą ochronę do danych, które chcemy mu powierzyć.

Chcąc mieć pewność, że nasze dane będą bezpieczne, powinniśmy zwrócić uwagę na:

 • jakość zabezpieczeń przed nieautoryzowanym dostępem – czy dostawca rozwiązań chmurowych posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i jest w stanie uchronić nasze dane przed dostępem osób trzecich,
 • czy infrastruktura chmurowa tworzona jest w oparciu o wysokiej jakości urządzenia, gwarantujące nieprzerwaną pracę,
 • czy infrastruktura chmurowa jest wydajna i zapewnia dostęp do wszystkich niezbędnych danych w krótkim czasie, nawet dla wielu jednocześnie zalogowanych użytkowników,
 • czy w ramach usługi chmurowej dostępna jest opcja backupu wraz z natychmiastowym odzyskiwaniem danych w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii,
 • czy obsługa techniczna jest kompetentna i szybko reaguje na wszystkie nieprawidłowości związane z działaniem chmury.

Uzyskując informacje na powyższe tematy, będziemy w stanie wybrać najlepszego dostawcę usług chmurowych, który zapewni nam ciągłość pracy i bezpieczeństwo plików przechowywanych na zewnętrznych serwerach.

Dlaczego warto zainwestować w bezpieczną chmurę obliczeniową?

Bezpieczna chmura obliczeniowa zdecydowanie sprzyja efektywnej pracy całego zespołu. Dzięki dostępowi do wszystkich niezbędnych plików, wszyscy pracownicy są w stanie wykonywać swoją pracę w oparciu o aktualne dane. Jednocześnie, jak już wspominaliśmy wcześniej, możliwe jest budowanie struktury firmowej nieograniczonej pod względem geograficznym. To umożliwia m.in. zatrudnianie wysokiej klasy specjalistów z całego świata.

Kluczowym elementem w takiej strukturze jest jednak bezpieczna chmura umożliwiająca dostęp do danych z każdego miejsca i o każdej porze. Dlatego szukając dla swojej firmy optymalnego rozwiązania, warto sprawdzić ofertę DoubleCloud.

Chmura DoubleCloud zapewnia wysoką jakość działania, regularny backup danych oraz automatyczne przywracanie w razie jakiejkolwiek awarii. Dysponujemy również doświadczonym personelem technicznym, który szybko reaguje na wszystkie zgłoszenia.

Jeśli chcesz przetestować usługi DoubleCloud lub masz do nas jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu.