Pracownik mobilny

Rozwój urządzeń przenośnych sprawił, że wiele osób w swojej pracy korzysta przede wszystkim ze smartfonów czy tabletów. W licznych przedsiębiorstwach wypierają one nawet tablety, a dołączają do nich jeszcze takie urządzenia mobilne jak nawigacja satelitarna, kamery sportowe i samochodowe. Kto to jest pracownik mobilny i jak wygląda jego praca?

Wiele osób zapomina, że każde z tych urządzeń zawiera dużą ilość danych. Ich utrata może oznaczać przerwę w pracy całego przedsiębiorstwa. Może to również oznaczać, że w niepowołane ręce dostaną się niezwykle ważne informacje. Możliwe będzie także włamanie się do innych komputerów firmy. Dla bezpieczeństwa każdego z przedsiębiorstw niezwykle istotne staje się prawidłowe zabezpieczenie informacji, które mogą się znaleźć na wszelkiego typu urządzeniach mobilnych.

Kto to jest pracownik mobilny i na jakich urządzeniach pracuje?

Pracownik mobilny wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia przenośne. Laptop, tablet czy smartfon to tylko niektóre z nich. Wszystkie posiadają wspólną cechę – są narażone na utratę danych. Na szczęście istnieją już rozwiązania mogące w odpowiedni sposób chronić dane tak, aby nie mogły z nich korzystać osoby do tego nieuprawnione. Takim rozwiązaniem jest DoubleCloud by KODO, który przeznaczony jest do ochrony danych umieszczonych na urządzeniach, pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. Potrafi działać w środowiskach typowych dla komputerów stacjonarnych, takich jak Windows czy OS X. Wykorzystać go można także na platformach mobilnych typu Android, iOS oraz Windows Phone. Można więc korzystać z DoubleClouda by KODO zarówno na komputerach stojących w pracy, jak i na laptopach oraz większości urządzeń mobilnych. Chroni on dane przed atakiem złośliwego oprogramowania, w tym wirusów typu ransomware (szyfrujących dane na dyskach). Jest pomocny również w przypadku utraty urządzenia lub skasowania danych na skutek ludzkich błędów.

Zabezpieczenie na wielu poziomach

Dzięki systemowi DoubleCloud by KODO przechowywane na urządzeniach mobilnych dane można szyfrować, a także przesyłać z wykorzystaniem bezpiecznego, kodowanego transferu. Dzięki temu pliki chronione są nie tylko gdy dojdzie do utraty urządzenia, ale również podczas ich przesyłania przez Internet. Nawet gdyby pliki zostały przechwycone w sieci przez nieupoważnione osoby, to nie będą one w stanie odczytać tych danych.

Do ochrony danych można również wykorzystać odrębne poziomy dostępu definiowane dla różnych grup użytkowników. W ten sposób poszczególni pracownicy mogą korzystać tylko z danych przeznaczonych tylko dla nich. Pozostałe informacje firmowe nie są dla nich dostępne. Dzięki temu nie mogą do nich dotrzeć wirusy czy hakerzy, jeżeli nawet udało im się zaatakować jedno z urządzeń mobilnych czy któryś z komputerów firmowych.

Dzięki systemowi DoubleCloud by KODO można również chronić dane zapisane na urządzeniach, które zostały zgubione lub skradzione. DoubleCloud by KODO pomaga je zlokalizować. Natomiast w przypadku, gdy ich odzyskanie nie będzie możliwe, pozwala zapisane na nich dane po prostu skasować. Same urządzenia wyposażone w system DoubleCloud by KODO mogą alarmować dział IT i zgłaszać niebezpieczne sytuacje, a nawet od razu podejmować działania mające ochronić dane.

Zdalne zarządzanie bezpieczeństwem

System DoubleCloud by KODO pełni też wiele innych przydatnych funkcji. Oprócz ciągłej ochrony plików pozwala na śledzenie historii dokumentów. Dzięki zapisowi wielu kolejnych wersji plików umożliwia odzyskiwanie wersji z wybranego momentu. Chroni też wiadomości zapisane w poczcie elektronicznej i pozwala ją odzyskać w przypadku awarii urządzenia mobilnego. Pozwala również oszczędzać miejsce na dysku, bowiem automatycznie może wykrywać duplikaty plików i je usuwać. Jest to szczególnie ważne, gdy na co dzień korzystamy z łączy internetowych do zapisu danych.

Również działy informatyczne firm mają ułatwioną kontrolę urządzeń podłączonych do systemu DoubleCloud by KODO. Możliwe jest centralne zarządzanie urządzeniami mobilnymi oraz certyfikatami, z których one korzystają. Można także przeprowadzać zdalne kontrole tych urządzeń oraz wykonywać na nich operacje służące ochronie danych. Zapisane na urządzeniach dane można również podzielić na prywatne i firmowe, a tym samym osobno przeprowadzać tworzenie ich kopii bezpieczeństwa. Centralne zarządzanie znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa danych i pozwala na szybsze reagowanie w sytuacji, gdy są one zagrożone jakimś atakiem. Każde przedsiębiorstwo powinno zatem wiedzieć kto to jest pracownik mobilny i jak zapewnić bezpieczeństwo wykorzystywanym w firmie informacjom.

Prawidłowa ochrona danych, które przenoszone są w urządzeniach narażonych często na utratę, wymaga zastosowania odpowiednich systemów zabezpieczających. Warto przy ich doborze skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się na stałe ochroną danych, takich jak Engave Services. Jej usługi, takie jak DoubleCloud by Kodo, pozwalają na pełną ochronę danych, nawet takich, które zapisywane są w smartfonach, laptopach czy tabletach.