Dlaczego warto przenieść dane do chmury?

Internetowe chmury zdobywają sobie coraz większą popularność. Zresztą nic dziwnego – mają wiele zalet, a zaledwie kilka wad.

Dlaczego warto?

Podstawową cechą internetowej chmury jest wysokie bezpieczeństwo danych, jakie gwarantuje. Serwerownie, z których korzystają firmy oferujące usługi zdalnego dostępu do danych, wyposażone są w zabezpieczenia, na które nie stać małej czy nawet średniej wielkości firmy. Przede wszystkim przechowują dane na wielodyskowych macierzach RAID, w których awaria pojedynczego dysku nie ma wpływu na pozostałe, a co za tym idzie, nie dochodzi do przerwania ciągłości pracy systemu. O zachowanie danych dbają złożone systemy zapisu stosowane w systemach RAID. Wykorzystują one dublowanie danych na wielu dyskach, a także zapisywanie dodatkowych informacji na osobnych dyskach. Możliwe jest więc odtworzenie danych, nawet gdy dojdzie do awarii kilku dysków. Ochroną danych zresztą nie musi się martwić użytkownik chmury. Nie ponosi on kosztów rozbudowy macierzy RAID, ich ochrony przed awarią czy wymiany uszkodzonych dysków lub innych elementów.  Dane są dla niego dostępne przez cały czas niezależnie od problemów technicznych jakie mogą spotkać operatora chmury.

Poza tym duże serwerownie korzystają z kilku źródeł zasilania oraz wyposażone są we własne generatory prądu. Bardzo rzadko dochodzi więc do zatrzymania ich pracy. Co więcej, za ochronę danych przed wirusami czy atakami hakerów odpowiadają wykwalifikowani pracownicy oraz wyspecjalizowane oprogramowanie.

Chmura w firmie

Dla wielu firm równie ważne jak bezpieczeństwo danych może być ułatwienie dostępu do nich własnym pracownikom. Wykorzystanie chmury do tworzenia kopii zapasowej danych to tylko jedna z jej możliwości. Dużo więcej korzyści niesie użycie chmury do przechowywania danych, które na bieżąco wykorzystywane są do pracy przez pracowników rozsianych w różnych miejscach Polski lub całego świata.  Z danych zapisanych w chmurze można bowiem na bieżąco korzystać za pomocą dowolnych komputerów czy smartfonów, pod warunkiem, że są one podłączone do Internetu. Nie trzeba więc przebywać w biurze, by korzystać z danych niezbędnych do pracy. Na dodatek te same dane mogą być udostępniane wielu pracownikom równolegle. Pozwala to na szybką wymianę efektów wykonywanej pracy i umożliwia współpracę osób oddalonych od siebie nawet o tysiące kilometrów. Co ważne, nie musimy wcale nosić czy wozić ze sobą własnego komputera, na którym będziemy pracować. Można podróżować i korzystać ze sprzętu dostępnego na miejscu. Najlepiej oczywiście, jeśli będzie on wyposażony w niezbędne programy, ale i to powoli przestaje być konieczne.

Przede wszystkim dlatego, że pliki zapisywane w najbardziej popularnych formatach można edytować w wielu różnych programach. Poza tym, co raz więcej producentów zaczyna oferować swoje aplikacje w postaci dostępnej bezpośrednio w sieci. Nie trzeba ich instalować na swoim komputerze, są bowiem obsługiwane w całości przez odpowiednie strony internetowe. Mając dane do logowania się na takiej stronie, można te programy uruchamiać z różnych komputerów i pracować całkowicie zdalnie. Nie musimy więc przy okazji martwić się instalacją, aktualizacjami czy poprawną konfiguracją oprogramowania.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dzięki internetowym chmurom nie tylko można znacząco podnieść bezpieczeństwo danych, ale też ułatwić współpracę między pracownikami oraz zmniejszyć nakłady finansowe na sprzęt przeznaczony do pracy w firmie. W wielu przypadkach wystarczający będzie najprostszy komputer z dyskiem twardym pozwalającym na uruchomienie systemu i nawiązanie połączenia z Internetem. Koniczne będzie tylko zapewnienie odpowiednio szybkiego łącza. Najbardziej popularne usługi dostawców Internetu mogą się jednak okazać niewystarczające i zapewniony przez nie transfer będzie zbyt wolny, zwłaszcza ten związany z wysyłaniem danych.

Najpoważniejszą wadą korzystania z chmury jest syndrom „wyciągniętej wtyczki”, czyli nagłe przerwanie dostępu do danych umieszczonych w chmurze. Może do niego dojść chociażby wskutek przerwania kabla telekomunikacyjnego, o co dość łatwo jeżeli w pobliżu siedziby przedsiębiorstwa prowadzone są prace budowlane. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją i stworzyć alternatywny system dostępu do Internetu. Najlepiej zresztą utworzyć też własny system do archiwizacji danych. Nie musi być tak wyrafinowany jak w przypadku serwerowni. Powinien jednak zapewniać bezpieczne przechowywanie bieżącej kopii bezpieczeństwa, która pozwoli na działanie firmy gdy dojdzie do ataku hakerów lub utraty dostępu do danych przechowywanych w chmurze. Na szczęście są obecnie dostępne nie drogie systemy, które umożliwiają archiwizowanie danych w przedsiębiorstwie, czy stworzenie własnej chmury. Rozwiązanie te nie zapewnią jednak takiego bezpieczeństwa danych jak wyspecjalizowane serwerownie i powinny być traktowane tylko jako dodatkowy system ochronny.